مشخصات تولیدی :

کاشی ضد اسید صنعتی کاشی مرجان در حال حاضر صرفا در ابعاد 20*20 و 25*25 و 33*33 سانتی متر و با ضخامت های تقریبی 9 و 12 میلی متر با کد های 1803 ، 1804 ، 1806 ، 1816، 1820 ، 6701 به بازار عرضه می گردد .

کاشی های فوق از نظر سطح ، شامل دو نوع : سطح صاف و سطح آجدار می باشد (بنا به نوع در خواست متقاضی از نظر داشتن ضریب اصطکاک بیشتر ) و همچنین از نظر نوع رنگ بدنه نیز کاشی های فوق در دو رنگ شیری ساده یا شیری با دانه های رنگی (بنا به نیاز مصرف کننده از نظر چرک تاب بودن یا روشن بودن ) تولید می شوند .

لازم به ذکر است که کاشی های ضد اسید به کاشی هایی اطلاق می گردد که کل بدنه (و نه صرفا سطح آن) در مقابل اسید ها مقاوم می باشد و با توجه به اهمیت این موضوع و نظر به اینکه رعایت حقوق مصرف کنندگان و صادرات کاشی های ضد اسید (که در فوق به آن اشاره گردید)برای این شرکت بسیار حائز اهمیت می باشد لذا تولید این کاشی نه تنها بر اساس استاندارد ملی ایران صورت می گیرد بلکه از نظر مشخصات فنی با استاندارد EN 176 اروپا که مشخصات فنی آن در صفحه آخر جنرال کاتالوگ در قسمت مربوط به کاشی های (VITRIFIED( WHITE BODY درج گردیده است نیز منطبق می باشد .

استاندارد و ویژگی های کاشی های ضد اسید از نظر استادارد ملی ایران

الف : ویژگی های شیمیایی

ویژگی های شیمیایی این محصول بر اساس استاندارد ملی ایران به شماره 3051 به خاطر استحکام بالا و مقاومت در برابر اسیدها (به جز HF یا اسید فلوریک که حلال شیشه می باشد) مورد توجه بوده و لازم به ذکر که مقاومت شیمیایی این نوع محصول در برابر مواد قلیایی الزامی نیست .

ب : ویژگی های ظاهری

شامل شکل کاشی ، ابعاد و ضخامت آن می باشد که در این رابطه محدویت خاصی برای کاشی های ضد اسید وجود ندارد . در واقع کاشی های ضد اسید به هر شکل ، اندازه و ضخامتی که قبلا تعریف شده باشد قابل عرضه خواهد بود ، لیکن حدود رواداری اندازه در کاشی ضد اسید به شرح زیر می باشد.

 1. ابعاد : در حد مجاز اختلاف بین مقدار متوسط هر یک از اندازه های طول ، عرض و ضخامت با اندازه کاری (W) مربوطه معادل 5/2 %
 2. مستقیم بودن اضلاع : حداکثر انحراف از خط مستقیم بر حسب درصد اندازه کاری مربوطه 75/0%
 3. گونیا بودن اضلاع: حداکثر انحراف اضلاع نسبت به خط عمودی بر حسب درصد اندازه کاری مربوطه 1%
 4. مسطح بودن سطح : مربوط به خم مرکزی کاشی (بر حسب درصد قطر کاشی) یا مربوط به خم اضلاع با لبه های کاشی و یا تابیدگی بر حسب درصد قطر که همگی از روی اندازه کاری مربوطه محاسبه می شود 1%

ج: ویژگی های فیزیکی و مکانیکی :

این ویژگی ها شامل جذب آب ، مقاومت خمشی ، سختی سطح و مقاومت در برابر سایش که به شرح زیر معرفی می گردد ، ضمن اینکه برای این گونه کاشی ها ، طبق استاندارد ، مقاومت در برابر شوک حرارتی و مقاومت در برابر یخ ضدگی لازم است :

 1. جذب آب : (درصد وزنی)
 • مقدار متوسط 5/1 > جذب آب
 • مقدار ماکزیمم 2
 1. مقاومت خمشی (نیوتن بر میلی متر مربع)
 • حداقل 27
 • مقدار متوسط 29< مقاومت خمشی
 1. مقاومت سطح در برابر خراشیدگی (Mohs)
 • حداقل 6 Mohs
 1. مقاومت در برابر سایش (مقاومت در برابر سایش عمیق کاشی های ضد اسید بر حسب حجم ساییده شده به 2mm) حداکثر 205


دانلود مشخصات فنی